O knjizi „Moćno oko“ Nikoline Zobenice

Ako volite crtani film ,,U potrazi za Nemom“ i slična dela o životinjama, preporučujem vam roman Nikoline Zobenice ,,Moćno oko“. Radi se o ribicama koje ulaze u avanture da bi se izborile sa zlom u morskom svetu.

Ribica Bojan patio je što je bio drugačiji. Iz njegovih očiju su iskakale varnice kada bi bio ljut ili uznemiren. Pošto je plašio stanovnike morskog naselja (često je umeo nenamerno nekog da povredi), odlučio je da napusti dom u kojem je živeo sa dedom Nebojšom. Otisnuo se putem nepoznatog, bilo kuda, samo da bi zaštitio drage susede-ribice od sebe. Na tom putu sreo se sa ribicom Vedranom, koji pokušava da pronađe sestru Veru. U njihovom svetu šuškalo se o Nevidljivima, stvorenjima iz tame, koji otimaju nestašne ribice. 

Bojana i Vedrana čekaju razne avanture, ali životne i lekcije. Jedan drugome će pomagati, biti podrška, zajedno će dolaziti do odgovora na mnoga važna pitanja. Bojan će shvatiti da njegove varnice nisu prokletstvo, već moć. Naučiće kako da tu moć kontroliše i preusmeri na korist drugima. Zar nije to slično sa nama ljudima? Da naučimo kako da razumemo i kontrolišemo naše emocije, da shvatimo koje su naša znanja i veštine, pa da budemo od koristi zajednici. Na putu do ciljeva potrebni su nam pomoćnici i prijatelji, kao što su to Vedran i Bojan bili jedan drugome. 

Mračan svet Nevidljivih je posebno zanimljiv deo knjige. Zamišljeni su kao hobotnice, koje daju kuglice ribicama, čineći ih veselim i opijenim tupog pogleda. Među zatočenim ribicama glavni junaci će naći Veru. Zajedno sa njome kovaće plan bekstva, ali i spasavanja ostalih ribica. Jedna od poruka ove knjige jeste da budemo hrabri, požrtvovani i plemeniti. Ove ribice su nam primer kako treba imati u vidu ostale članove iste zajednice. Upozoriti na zlo, boriti se protiv njega najbolje što umemo, pomagati drugima i širiti dobre vrednosti. 

Da li će glavni likovi uspeti u svojim planovima? Kakve ih sve prepreke čekaju? Šta će sve naučiti o sebi, ali i drugima? 

,,Moćno oko“ je roman za decu, koji i odrasli mogu da čitaju. Žanrovski se može odrediti kao avanturistički roman i fantastika sa elementima trilera. Kao što ste sigurno primetili, ribice se ponašaju kao ljudi i imaju naše osobine. Priča o podvodnom svetu jeste zapravo priča o nama samima, o drugačijima unutar društva, izlasku iz zone komfora, porodici i prijateljstvu, borbi dobra i zla, osvešćivanju i spoznavanju sopstvenog idenititeta, nalaženju sopstvenog mesta pod suncem.

Imam samo jednu zamerku. Pošto je ovo knjiga, pre svega, namenjena deci, nedostaju joj ilustracije. Smatram da bi ilustracije obogatile knjigu i učinile je prijemčivijom mlađim čitaocima. Jeste da je priča uzbudljiva i poučna, inteligentno osmišljena i jednostavno pisana, ali ipak deca vole kada slike prate tekst. 

Neke poruke možemo sami da zaključimo, a neke su direktno iskazane. Za kraj vas ostavljam da uživate u citatima: 

,,Obojica su verovala da je ćutanje najbolje. Nisu ni mogli ni hteli da priznaju da su bili usamljeni. Svako je živeo sam sa svojim teretom krivice, stida i straha od sebe samoga, nesvestan da bi im samo jedan otvoreni razgovor umnogome olakšao život“.

,,Bojan sledećeg dana nije hteo da vežba, ali Vedran ga je nagovarao da ne odustane. Ponavljao je da su neuspesi deo procesa, da mora da nastavi da pokušava, da samo ako istraje može da ostvari ono što želi“.

,,Vedran me mnogo čemu naučio. Naučio me je da ribica može i mora da se menja, ali i da ostane svoja. Treba da budeš ono što jesi“.

Autorka: Mirjana Dimitrijević

Related posts