Prvi digitalni osciloskop u svetu TRANSIETEN RECORDER VK 260 – 16, iz 1978. godine, poklonio je Muzeju nauke i tehnike njegov konstruktor, inženjer elektrotehnike Dušan Vukić. Ovaj značajan predmet ubuduće će se nalaziti u Zbirci mernih uređaja Muzeja nauke i tehnike.
Patent za ovaj model osciloskopa sa digitalnim snimačem odobren je u Privrednoj komori Ofenbah na Majni, TRANSIETEN RECORDER VK 260 – 16 za snimanje prelaznih signala. Reč je analogno-digitalnom pretvaraču signala u digitalnu memoriju koji je zapamćene signale mogao da obrađuje kompjuterski. Imao je široku primenu od bioloških eksperimenata, preko automobilske industrije (Volkswagen), do industrije nuklearne energije.
Dušan Vukić, biografija
Dušan Vukić rođen je u Beogradu 1941. godine, gde je završio osnovnu školu, gimanziju i Elektrotehnički fakultet. Još u detinjstvu je pokazivao interesovanje za razne konstrukcije koje su imale veze sa elektronikom. Sa 14 godina, kao član konstruktorske sekcije u Radio klubu, od delova sa otpada sastavio je magnetofon koji je i funkcionisao, a od tranzistora kupljenih na pijaci, konstruisao je „tranzistor radio“.
Kao mlad inženjer, 1970. godine, odlazi za Nemačku, gde ubrzo zauzima značajno mesto u svojoj profesiji, radeći u različitim firmama, tada novih tehnologija (Honeywell, Roland, Siemens, Skener, Hameg). Kao šef razvoja u mnogima od njih, što je obogatilo njegovo znanje, odlučuje se za samostalni rad. Konstruisao je neke uređaje elektronskog sistema, kao što je bila igra na TV – u mali fudbal, magnetni obruč za primenu u medicini i aparat za automatsko očitavanje cena. Svoju privatnu firmu Vuko otvara 1977/1978. godine i razvija patent odobren u Privrednoj komori Ofenbah na Majni, za osciloskop TRANSIETEN RECORDER VK 260 – 16. Usavršavanjem je nastao sledeći model TRANSIETEN RECORDER VK – MC. Nakon 11 godina rada u svojoj firmi Vuko, bio je angažovan kao savetnik u francuskoj firmi Metrix.
Osnivanjem firme Vukić kompjuter instrument bavio se razvojem mernih instrumenata magnetnih polja (magnetometara) koje je nazvao Teslametar, Koshava i Magnimetar. Dolaskom u Srbiju Dušan Vukić nastavlja rad neprekidajući veze sa nemačkim tržištem. Svojim najznačajnijim izumima smatra digitalni osciloskop i nedovršeni projekat – operativni sistem Pionir, univerzalni kompjuter tadašnju konkurenciju IBM-u.
O značaju darodavaca za Muzej nauke i tehnike
Muzej nauke i tehnike u Beogradu, republička ustanova matična za naučno-tehničku baštinu Srbije, osnovan 1989. godine bez početnog fonda, danas čuva više od 10 hiljada predmeta, koji su materijalno svedočanstvo naučno – tehničkog razvoja Srbije. Više od 95% fonda Muzeja čine pokloni darodavaca.
Darodavci poseduju izvesnu tehničku kulturu, izgrađen kolekcionarski duh i iskustvo naučno – tehničkog razvoja. Neretko i sami sakupljaju određene vrste tehničkih predmeta, ne odbacuju zastarele i prevaziđene modele i imaju razvijenu svest da je tehnički muzej mesto na kome takvi predmeti treba da završe. Predmet u muzeju izložen pogledima drugih živi svoj novi život i postaje opšte dobro. Razvijajući naučno-tehničku obrazovanost, širimo i svest o značaju čuvanja i predaje predmeta muzejima.
Izvor: Muzej nauke i tehnike