Ovogodišnji Alternative film/video festival otvara se izložbom „Ovo nije rat: Oslobođenje duha i zemlje, u mastilu i na delu“

ALTERNATIVE FILM/VIDEO FESTIVAL 2021.
“NESVRSTANI”
&
IZLOŽBA
“Ovo nije rat: Oslobođenje duha i zemlje, u mastilu i na delu”


Festival ALTERNATIVE FILM/VIDEO, otvara se u sredu 8. decembra od 19 časova u Velikoj galeriji Doma kulture “Studentski grad”
izložbom “Ovo nije rat: Oslobođenje duha i zemlje, u mastilu i na delu”, kustoskinja Emilije Epštajn i Ane Knežević,
nastale u saradnji DKSG i Muzeja afričke umetnosti.

Izložba kreće od ikonične fotografije koja je zabeležila susret Franca Fanona,
psihoanalitičara i filozofa sa Martinika,
Omara Usedika, lidera alžirske borbe za nezavisnost i Zdravka Pečara,
učesnika u zbivanjima i autora kapitalnog dela „Alžir do nezavisnosti”
u kome on kao istoričar i novinar daje svoj, ali i kolektivni jugoslovenski doprinos ovoj velikoj borbi.
Pored odabranih kadrova iz filma „Bitka za Alžir”
na izložbi će biti predstavljeni fotografski i dokumentarni materijali,
časopisi, prepiske i publikacije iz fonda Muzeja afričke umetnosti
kao svedočanstva aktivnog jugoslovenskog prisustva,
odnosno učešća dr Zdravka Pečara, ali i Vede Zagorac,
na prvim linijama borbe za dekolonizaciju Afrike.

PROGRAM

ALTERNATIVE FILM/VIDEO FESTIVAL

RASPORED / SCHEDULE

8-12. 12. 2021.

Dom kulture Studentski grad / Students’ City Cultural Center

8. 12. | Sreda | Wednesday

 19:00 | Velika Galerija | Main Theatre Gallery

Izložba / Exhibition – AFV feat. Muzej afričke umetnosti 

OVO NIJE RAT / THIS IS NOT A WAR

Oslobođenje duha i zemlje, u mastilu i na delu / The Liberation of Mind and Land, in Ink and in Action

Kustoskinje / Curators: Emilia Epštajn i Ana Knežević

20:00 | Velika sala | Main Theatre

Otvaranje festivala / Festival opening

Takmičarski / Competition

PROGRAM #1

Miljana Niković – A LINE IS NOT A LINE, 5’30’’, 2021, Serbia

Penny McCann – Expo Film (this film is my memory), 9’26’’, 2021, Canada

Collective VlopCinema – Letter from Paula, 4’03’’, 2020, Chile

Shivam Kaushik – Sleep Of Trees, 11’24’’, 2021,India

Devin Jie Allen – Blue Distance, 6’51’’, 2021, USA 

Marcos Bonisson – (69), 8’04’’, 2021, Brazil 

Kelly Gallagher – In the Future, 3’39’’, 2021, USA

Felix Klee – Cosecha mecánica, 3’18’’, 2020, Germany

Jean-Jacques Martinod – La Bala de Sandoval, 17’10’’, 2019, Ecuador

Ben Balcom – Garden City Beautiful, 12’, 2019, USA

9. 12. | Četvrtak | Thursday

 18:00 | Mala sala | Small Theatre 

Prezentacija žirija #1 / Jury presentation #1

Senka Domanović

Okupirani bioskop / Occupied Cinema 

dokumentarni / documentary, 2018, 87’ 

20:00 | Velika sala | Main Theatre

Takmičarski / Competition

PROGRAM #2 

Maisha Maene – Mother Nature, 9’, 2020, RDCongo 

Roger Horn – Mushroom Water, 2’35’’, 2021, Germany

Claude Ciccolella – Sous les feuilles dorées, 8’50’’, 2021, France

Parashar Naik – DECONSTRUCTION, 5’46’’, 2019, India 

Charles de Agustin  – Reading Time (minimum 17 minutes), 17’53’’, 2021, UK 

Contrarios – Nature Sounds, 7’27’’, 2020, Spain

Daniel Murphy – I Have Seen the Fire Ship, 6’33’’, 2021, USA

Hiroya Sakurai – The Stream XI, 7’50’’, 2020, Japan

Giuseppe Boccassini – As in A Land, A Vagary, 15’, 2021, Germany/Italy

10. 12. | Petak | Friday 

 Online (closed event)

Alternative film video istraživački forum / Alternative Film Video Research Forum

NAM (Non-Aligned Moving Images)

16:00 | Mala sala | Small Theatre

Prateći program / Special program

Mohanad Yaqubi / Mohanad Jakubi

Off Frame AKA Revolution Until Victory / Van frejma ili Revolucija do pobede

dokumentarni / documentary, 2016, 62′

18:00 | Mala sala | Small Theatre

Prezentacija žirija #2 / Jury presentation #2

Tomislav Šoban 

Još razmišljam o naslovu / I’m still thinking about the title

Kada odlučim kako započeti, znati ću i sve ostalo (When I decide how to start, I will know everything else), kratki dokumentarni/short doc, 9’30“, 2021.

Krhko (Fragile), kratki igrani/short fiction, 23’00“, 2019.

Kraj (The End/Land), eksperimentalno animirani / experimental animated, 10’15“, 2015.

Najmanji (The Tiniest), eksperimentalno animirani / experimental animated,16’35“, 2013.

Ukupno trajanje / Total running time: 59’20“

20:00 | Velika sala | Main Theatre

Takmičarski / Competition

PROGRAM #3

Alex Morelli – ALL YOU WANT IS GREECE, 4’, 2021, USA/Greece

Methas Chantawongs – Interference, 7’51’’, 2016, Thailand 

distruktur – Kinograph, 1’41’’, 2020, Brazil/Germany

Maryam Tafakory – Irani Bag, 7’37’’, 2020, Iran/UK/Singapore  

Nathan Hughes-Berry – How to film a woman reading, 2’, 2021, Canada/UK

Miglė Križinauskaitė-Bernotienė – The Bearers of Memories, 13’17’’, 2020, Lithuania

Gavus Nigel, İlkin Beste Çırak – Letters from a Window, 5’, 2020, Austria 

Salise Hughes – The Flapper, 3’55’’, 2020, USA

Yuri Muraoka – Transparent, I am, 11’36’’, 2020, Japan

Sam Crane – We are such stuff as dreams are made on, 6’02’’, 2021, UK

Marian Mayland – Michael Ironside and I, 14’52’’, 2021, Germany

11. 12. | Subota | 

 14:00 | Studio 26

Radionica/ Workshop

UPLOADED MEMORIES: IDU DANI / AS DAYS GO BY

Film, sećanje i rad algoritma

16.00 | Mala sala | Small Theatre 

Prateći program / Special program

Jug-jugoistok / South by Southeast

I Am Here, Alina Manolache, Romania, 2020, 15 min.

Events Meant to Be Forgotten, Marko Tadić, Croatia, 2020, 6 min.

Centaur, Siddharth Govindan and Kanykei Orozoeva, Hungary, 2021, 8 min.

ЮНАК [juˈnʌk], George Stamenov, Bulgaria/United Kingdom, 2018, 8 min.

I Bhfad as Amharc/Out of Sight (Outro), Jelena Perišić, Serbia, 2021, 2 min. 

Vdor / Intrusion, Matevž Jerman & Niko Novak, Slovenia, 2021, 11 min.

Dear Diary, Anja Banješević and Marija Šumarac, Serbia, 2021, 6 min.

Packing and Unpacking Christo, Zoran Saveski, Serbia, 2021, 11 min.

18:00 | Mala sala | Small Theatre 

Prezentacija žirija #3 / Jury presentation #3

Reem Shilleh_Subversive Film

Perpetual Recurrences / Večna ponavljanja

Oppressed People Are Always Right (Nils Vest, 1976, Denmark); 

Al-Fatah (Luigi Perelli, 1970, Italy); 

L’Olivier (Groupe Cinéma Vincennes, 1976, France); 

Palestine – RAF (Almut Hielscher, Manfred Vosz and Hans-Jürgen Weber, 1971, West Germany); 

The Palestinians (Johan van der Keuken, 1975, Netherlands); 

Palestine RE: (Video Test) (Mahdi Fleifel, 2011, Denmark); 

The Long March Of Return (Ugo Adilardi, Carlo Schelliono and Paolo Sornaga, 1970, Italy); 

The Red Army/PFLP: Declaration of World War (Masao Adachi and Koji Wakamatsu, 1971, Japan); 

Palestine In The Eye (Mustafa Abu Ali, 1977, PLO); 

They Do Not Exist (Mustafa Abu Ali, 1974, PLO); 

Fertile Memory (Michel Khleifi, 1980, Palestine, Belgium, West Germany, Netherlands); 

Pasolini Pa* Palestine (Ayreen Anastas, 2005, Palestine); 

Home Movies Gaza (Basma Alsharif, 2013, Palestine, France)

Ukupno trajanje / Total running time: 57’

20:00 | Velika sala | Main Theatre

Zatvaranje festivala: nagrade / Festival Closing: Awards

Lista značajnih ostvarenja / List of Significant Achievements

12. 12. | Nedelja | Sunday

 11:00 | Sala za sastanke | Conference Hall

Okrugli sto / Round Table

Diskusija sa žirijem / Discussion with the Jury

Izvor: DKSG

Related posts

Leave a Comment